Oddychalność butów

Panuje ogólne przekonanie, że jedną z największych zalet butów skórzanych jest ich oddychalność. Stopa w butach się nie poci (a przynajmniej nie tak bardzo jak w butach syntetycznych) i ogólnie jest o wiele większy komfort użytkowania obuwia niż w butach ze sztucznych materiałów.

 Tak jest w teorii. A jak to wygląda w praktyce ?

 Tak naprawdę, to co można przeczytać poniżej, można odnieść do wszystkich butów (no prawie wszystkich, bo są wyjątki), dostępnych na rynku.

 Oddychalność w naszych butach, to rzecz kluczowa. Jest to jeden z priorytetów, którymi kierujemy się przy wykonywaniu przez nas butów miarowych.

 Ale po kolei.

 

Skóra wierzchnia na cholewki butów.

Do wyrobu naszych butów, szytych na miarę, stosujemy skóry najwyższej jakości. Co to oznacza w praktyce i czy rzeczywiście skóry są naprawdę dobre, czy też jest to mało znaczący slogan reklamowy ?

 Otóż, przeglądając oferty sprzedaży butów w internecie, praktycznie każdy producent chwali się jakością swoich skór. Dotyczy to zarówno butów klasy budżetowej, jak również butów ogólnie uznawanych jako luksusowe, w cenie zakupu powyżej 1000 zł/para. Wszyscy piszą o najlepszych skórach cielęcych, najlepszych garbarniach zagranicznych, ogólnie wszystko naj, naj, naj… Próżno jednak szukać wśród dostępnych informacji, o tym, że choć skóry są cielęce (chociaż czasem są to moooocno wyrośnięte „cielaki”), to są one tak cienkie, że nie da się z nich wyprodukować butów. Skąd się to bierze ? Otóż wyobraźmy sobie, że mamy błam skóry cielęcej o grubości 1,2 mm z którego możemy wykonać powiedzmy 4 pary butów. Skóra to drogi materiał, więc czemu nie pokombinować trochę i nie rozciąć jej w taki sposób, żeby można było wykonać 8 par butów. Dzisiejsza technologia pozwala na to, żeby skórę przeciąć wzdłuż i w ten sposób podwoić niejako jej powierzchnię. Jednym słowem z jednej skóry robimy dwie. Niestety po tym zabiegu, skóry mają już grubość 0,6 mm. Aby dało się formować z nich buty, należy więc je wzmocnić i zastosować tzw. międzypodszewkę, czyli włókninę, która wzmacnia skórę i pomaga przy jej formowaniu w procesie ćwiekowania cholewek, czyli naciągania ich na kopyto.

 Jakie to ma znaczenie w praktyce dla wspomnianej oddychalności ? Odpowiedzieć można w prosty sposób. Co jest lepsze, surowa oryginalna skóra, czy też skóra cienka podklejana od spodu ? Tego chyba nie trzeba już więcej wyjaśniać.

Dochodzimy tym sposobem do meritum wyjaśnienia, czym kierujemy się przy wyborze skór i przy wytwarzaniu butów. Otóż w naszych butach miarowych, nie stosujemy międzypodszewek. Stosujemy starannie wyselekcjonowane skóry, które nie są niczym wzmacniane i korygowane od spodu. Formowanie takich skór jest bardzo trudne i w praktyce możliwe jedynie przy ręcznym wyrobie butów. W zamian jednak otrzymujemy buty, które po prostu oddychają

Skóra podszewkowa.

Obok skóry na cholewki butów, skóra podszewkowa jest niemniej ważna. W końcu to ona ma bezpośrednią styczność z naszymi stopami. Od niej zależy, czy wilgoć zostanie odpowiednio odprowadzona, czy też ulegnie skropleniu i pozostanie w butach, a nasze stopy będą się w butach „gotować”.

 W naszych butach miarowych, na podszewkę stosujemy skóry bydlęce, garbowane roślinnie. Cechą charakterystyczną tych skór jest to, że występują w naturalnym, jasnym kolorze, oraz nie są w żaden sposób korygowane. Poza tym, skóry garbowane roślinnie, są pozbawione chemii, która jest nieodłączna przy garbowaniu innymi metodami. 

Usztywnienia podnosków i zakładek.

W butach występują elementy konstrukcyjne, które są usztywniane. Dotyczy to przedniej i tylnej części butów. Z przodu znajdują się podnoski, natomiast w miejscu zapiętek, pomiędzy skórą cholewkową, a podszewką, znajdują się tzw. zakładki, czyli usztywnione wymodelowanie pięt. 

W seryjnie produkowanych butach (znowu, niezależnie od półki cenowej), usztywnienia te mogą być wykonywane z różnych materiałów, najczęściej z termoplastycznych materiałów, przypominających tworzywo z którego wykonywane są popularne piłeczki do ping-ponga. Są też i inne, ale wspólną ich cechą charakterystyczną jest to, że w miejscach ich występowania w butach nie można mówić o żadnej oddychalności. Jak bowiem może oddychać plastik ? Mniejsze znaczenie ma przy tym zastosowanie syntetyków usztywniających w miejscu pięty, większy problem istnieje w okolicy czubków butów, gdzie są uformowane wspomniane podnoski. Śmiało można powiedzieć, że od linii palców do czubka butów, nie ma możliwości, aby skóra oddychała. Są to natomiast idealne warunki, do tworzenia bardzo wilgotnego mikroklimatu, którego przecież nie chcemy.

 Jak wygląda kwestia usztywnień w butach miarowych ?

 Otóż, nasze buty miarowe, ręcznie robione, w całości są wykonywane ze skóry. Dotyczy to również wspomnianych elementów usztywniających w butach. Na podnoski i zakładki wykorzystuje się grube skóry bydlęce. Co ważne, montaż odpowiednio uformowanych elementów, odbywa się przy pomocy specjalnych, naturalnych past, które nie blokują właściwości oddechowych skóry. Z pełną odpowiedzialnością, możemy więc powiedzieć, że nasze buty oddychają na całej swojej powierzchni. Nawet w miejscach trudno dostępnych, jak wspomniane czubki butów, nie ma efektu gromadzenia się wilgoci, gdyż odparowuje ona na zewnątrz. 

Podpodeszwy, czyli niejako konstrukcja butów.

Podpodeszwa, to nic innego, jak element na którym wspiera się nasza stopa. W zdecydowanej większości butów, podpodeszwy formowane są ze specjalnych warstw tektury sprasowanych ze sobą. W klasycznych butach męskich, podpodeszwy generalnie wykonywane są ze skóry, niezależnie od półki cenowej butów. Istnieją pewne marki, które chcą trochę zaoszczędzić i stosują „papierowe” podpodeszwy, ale są to nieliczne przypadki.

Jeżeli nawet firmy stosują skórzaną podpodeszwę, to na ogół jest ona stosunkowo cienka. Co prawda cieńsza podpodeszwa szybciej dopasuje się do anatmomii stopy, ale jednocześnie, ma ona o wiele mniejszą tolerancję na absorbcję potu i szybciej też ulega uszkodzeniom.

W naszych butach, stosujemy podpodeszwy o grubości 4,5 – 5 mm. Buty wymagają przez to dłuższego rozchodzenia, ale odwdzięczą się z pewnością w późniejszym użytkowaniu. Podpodeszwy takiej grubości, pozwalają na absorbcję dużej ilości potu, przez co stopy, nawet po całym dniu chodzenia pozostają suche i wypoczęte. Podpodeszwy dobrej jakości nie pękają, co często jest przyczyną w innych butach (przykład znajdziesz tutaj). 

Mamy nadzieję, że tym krótkim wpisem wyjaśniliśmy Państwu podstawową kwestię, jak wygląda pojęcie oddychalności skóry w praktyce i jaka jest jedna z podstawowych różnic, pomiędzy butami fabrycznie produkowanymi, a tymi, ręcznie wyrabianymi.