Kapeć - czyli tzw. but próbny

W butach szytych na miarę, często standardem jest, że zanim powstanie finalna para butów, wykonywany jest wcześniej but próbny, popularnie nazywany kapciem. Taki but przymiarkowy powstaje głównie po to, aby przed zrobieniem ostatecznej pary zamawianych butów, zweryfikować na konkretnym przykładzie wszystkie uzgodnienia dokonane wcześniej z klientem, oraz zobaczyć jak but zrobiony na podstawie dokonanych pomiarów, wygląda na stopach zamawiającego.

Dysponując kapciem można zaproponować klientowi różne wersje wykonania spodów, dopasować optymalną wysokość obcasów, itp. But próbny pozwala także zweryfikować takie rzeczy jak schodzenie się obłożyn, czy też miejsce łamania buta i sprawdzenia czy nie wychodzi ono np. za przeszyciem noska, co ma istotny wpływ na wygląd wizualny.

 

But próbny - kapeć - czyli zanim powstanie finalna para.

Buty przymiarkowe, nie zawsze wykonuje się z tej samej skóry, co finalne cholewki. Często jest to skóra gorszej jakości, chociaż tak naprawdę wszystko zależy od preferencji osoby zamawiającej. Kapciem może być np. tylko cholewka wraz z podpodeszwą, ale równie dobrze może to być but/buty kompletne, tzn. z wykonanymi spodami, obcasami i flekami.

Kapeć, może być też dobrym rozwiązaniem dla klientów, którzy zamawiają pierwszą parę butów na danym kopycie i wiążąc duże nadzieje z tym kopytem chcieliby mieć go jak najbardziej dopasowanego pod swoje stopy. Pewną regułą jest, że każda kolejna para butów na danym kopycie, przeznaczona dla tego samego klienta jest coraz bardziej doskonalsza, gdyż nie ma nic lepszego jak uwagi/sugestie przekazywane na bieżąco przez użytkownika danej pary butów. But próbny pozwala na większe eksperymenty i wykonanego przy jego pomocy poprawki, mogą znacząco skrócić przygotowanie idealnego kopyta.