Skóra zamszowa jest nie tylko bardzo ładna ze względu na swoją fakturę, ale jest to skóra, która prawidłowo pielęgnowana, potrafi być bardzo odporna na trudne warunki atmosferyczne. Jest też niestety o wiele bardziej narażona na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, zarówno te wynikające z codziennego chodzenia w butach jak i te całkiem przypadkowe powstałe na imprezie, przy tankowaniu paliwa, Itp.

 

 

Czyszczenie skóry zamszowej - co musisz wiedzieć ?

Najczęściej trafiają do nas buty, z którymi klient próbował już robić coś samemu, wykorzystując do czyszczenia wodę z mydłem lub co gorsze, sprawdzał działanie magicznych receptur znalezionych w internecie. Aby udało się czyszczenie zamszu, najlepiej jest by buty wykonane z tej skóry trafiły do nas w stanie oryginalnym po zabrudzeniu. W takim przypadku są największe szanse na usunięcie plam, zabrudzeń, czy też gruntowne odczyszczenie butów.

Samodzielne czyszczenie zamszu powoduje:

- utrwalenie powstałego zabrudzenia – z doświadczenia oceniamy, że każda czynność wykonana przez klienta, która nie przyniosła spodziewanego efektu czyszczenia, zmniejsza szanse na uratowanie butów o połowę. Jeśli z butami nie było nic robione, to na 99% poradzimy sobie z czyszczeniem. Jeśli klient wykonał czyszczenie jakimś jednym środkiem, to szanse na odczyszczenie u nas maleją do 50 %. Jeśli było wypróbowanych kilka innych metod, szanse maleją do 25%, 10%, itd.

- powstanie odbarwionych powierzchni na skórze – jeżeli nawet uda się klientowi usunąć dane zabrudzenie, to powstaje często kolejny problem – plama, zaciek po czyszczeniu. W praktyce okazuje się to jeszcze gorsze niż sama plama, bo skóra zamszowa w miejscu czyszczenia pozostaje pozbawiona pigmentów. Szanse na wyprowadzenie butów w takim stanie to znowu 50 % szans, jeśli tylko mówimy o samej usłudze czyszczenia zamszu.

- uszkodzenie mechaniczne skóry zamszowej – wyróżnić możemy dwa rodzaje takich uszkodzeń. Niewłaściwe tarcie zamszu powoduje uszkodzenie włosków i w konsekwencji dochodzi do zmechacenia skóry zamszowej. Gorszym jeszcze przypadkiem  jest całkowite wytarcie struktury włosia – w takim przypadku z butami nie można już nic zrobić i nadają się tylko do wyrzucenia.

Czyszczenie zamszu to czynność, która wymaga doświadczenia. Często w przypadku innych skór, w szczególności licowych, proponujemy klientom środki do czyszczenia skóry i instrukcję jak to zrobić we własnym zakresie. Zamsz jest jednak na tyle wymagający, że w tym przypadku zalecamy pozostawienie butów w naszym serwisie, szczególnie takich, na których zależy klientowi.

Na koniec najważniejsze. Jeżeli samo czyszczenie zamszu się nie powiedzie lub nie da zadowalających efektów, to jeszcze nic straconego. Pozostają jeszcze inne usługi, takie jak odplamianie czy też farbowanie zamszu. Przeczytasz o nich w innych naszych wpisach:

Odplamianie zamszu

Farbowanie zamszu

Tags: czyszczenie