Wymiana obcasów, w damskich butach, to usługa która wykonywana jest z kilku powodów. Najczęstsze z nich to:

- uszkodzone, pęknięte, złamane obcasy

- obcasy zbyt starte, by możliwe było zamontowanie nowych fleków

- obcasy niemodne

- niestabilne buty

- zbyt wysokie obcasy – (można rozważyć inną naszą usługę – skracanie lub modelowanie obcasów)

- brzydkie, zniszczone obcasy –  (istnieją też inne nasze możliwości naprawy jak lakierowanie obcasów lub obciąganie obcasów skórą)

Niezależnie od samej przyczyny, proces wymiany w zdecydowanej większości przypadków jest taki sam, w skrócie opiszemy go poniżej.

Jak prawidłowo wymienić obcasy w damskich butach ?

Pierwszym krokiem jest odklejenie/odwarstwienie wkładek, by można było dostać się do systemu mocowania obcasów. W praktyce występują najczęściej 3 z nich:

- mocowanie obcasów za pomocą wkrętów

- mocowanie obcasów za pomocą specjalnego metalowego pajączka

- mocowanie obcasów za pomocą wstrzeliwanych, specjalistycznych gwoździ z gwintem

Najprostszy w demontażu jest system oparty na wkrętach, bowiem te wystarczy tylko wykręcić. W pozostałych dwóch przypadkach potrzeba jest użycia specjalistycznej wytapiarki. O ile wykręcenie wkrętów trwa chwilę, tak proces wytapiania jest zdecydowanie dłuższy, co może mieć wpływ na cenę końcową wymiany obcasów.

Kiedy obcasy mamy już zdemontowane, rozpoczyna się proces wstępnego pasowania nowych obcasów. Należy nie tylko znaleźć obcasy pasujące optycznie do wymagań klientki, ale także muszą one mieć parametry odpowiednie by dokonać właściwego montażu. Te parametry to m.in. długość i szerokość tzw. „ławeczki”, czyli górnej płaszczyzny obcasów, która styka się z butem. Obcasy występują też w różnych „tęgościach”, czyli skalowanych rozmiarach. Obcas do rozmiaru 35 butów z pewnością nie będzie pasował do rozmiaru 42. Ma to znaczenie m.in. na dopasowanie, by krawędzie obcasów nie wystawały poza buty. Na etapie wymiany obcasów, należy też uwzględnić to, czy będą one obciągane skórą,  czy nie. Obciągi skórzane zawsze w mniejszym lub większym stopniu powodują pogrubienie obcasów. Rzadko kiedy uda się dopasować obcasy pod względem pożądanej ich wysokości, stąd też najczęściej stosuje się obcasy wyższe, które po zamontowaniu już do butów odpowiednio się skraca.

W warunkach warsztatowych wstępnie przyklejone obcasy do butów mocuje się za pomocą wkrętów. Posiadamy specjalistyczną przybijarkę obcasów, ale jest to profesjonalna maszyna produkcyjna przeznaczona do mocowania obcasów w tysiącach par, więc sama kalibracja do danej pary butów pochłonęłaby mnóstwo czasu. Poza tym, jak wskazują przeprowadzone badania na wytrzymałość montażu za pomocą wkrętów, jest to jeden z najlepszych systemów.

W miejscu obcasów należy wkleić specjalną piankę, która zniweluje powstałe nierówności po montażu, a na końcu trzeba z powrotem dokonać wklejenia oryginalnych wkładek.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, obcasy zazwyczaj montujemy wyższe i później odpowiednio je skracamy do pożądanej wysokości. Kiedy ją uzyskamy, pozostaje tylko wykonanie fleków.

Na pozór łatwa czynność jaką jest wymiana obcasów, w rzeczywistości jest zabiegiem, który wymaga wiedzy, doświadczenia, odpowiedniego sprzętu. Źle wykonana usługa może doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji butów, złamania stalki, a w skrajnym przypadku nawet do skręcenia kostki.

Tags: wymiana obcasów