Zelowanie spodów skórzanych wydaje się być z pozoru prostą czynnością, która sprowadza się do naklejenia na skórzane podeszwy cienkiej gumy zabezpieczającej je przed ścieraniem i przemakaniem. W praktyce okazuje się, że usługa ta przysparza zakładom szewskim, nawet tym najbardziej renomowanym w Polsce dużych problemów, do tego stopnia, że wiele osób z terenu kraju, często po wcześniejszych niezbyt miłych doświadczeniach  w innych serwisach, przysyła nam swoje buty, byśmy podzelowali ich buty w sposób prawidłowy.

Jak powinno wyglądać właściwie przeprowadzone zelowanie spodów skórzanych ?

Zelowanie powinno być trwałe, nie pogrubiające podeszew, estetyczne. Wypracowane przez nas metody wykonania tej usługi sprawiają, że klienci posiadających drogie luksusowe buty, nie mają żadnych obaw o to, że któraś z tych rzeczy będzie źle wykonana, a sama zelówka popsuje wizualnie buty i wpłynie na pogorszenie komfortu ich użytkowania.

Opisujemy więc po kolei co rozumiemy pod pojęciem prawidłowego zelowania skórzanych podeszew:

  1. Trwałość. Stoimy na stanowisku, że usługa zawsze powinna być wykonana w sposób gwarantujący, że nie trzeba będzie dokonywać żadnych poprawek po jej wykonaniu. W przypadku zelowania spodów skórzanych jest to możliwe do wykonania. Praktyka pokazuje jednak, że inni mają z tym duży problem. Najczęściej klienci skarżą się nam, że po zelowaniu w innych warsztatach, często dochodzi do odklejania się zelówki w okolicach czubków spodów. Co prawda wskazują na fakt, że po zgłoszonej reklamacji, zelówka jest podklejana na gwarancji, ale jednocześnie problem z rozklejeniem szybko wraca ponownie. Dochodzi przy tym do takich absurdów, że nagminnie szewcy proponują klientom zakup kleju i podklejanie zelówki we własnym zakresie – na to jest brak słów. Reasumując, wykonując u nas usługę zelowania masz pewność, że zelówka będzie trwale złączona ze spodem skórzanym i nie będzie problemu z jej rozklejaniem. Problem może jedynie wystąpić jeżeli ktoś ma wadę chodu lub też dojdzie do uszkodzenia mechanicznego. W naszej dotychczasowej pracy odnotowaliśmy zaledwie kilka takich jednostkowych przypadków.
  1. Brak pogrubienia spodów po zelowaniu. To kolejna rzecz, którą doceniają nasi klienci. Na ogół, osoby świadczące usługi zelowania, ale nie mające dużej praktyki i pewności wykonania, starają się jak najmniej ingerować w oryginalną skórzaną podeszwę, bojąc się uszkodzić szwów. Powoduje to, że po pierwsze, zelówka nie jest właściwie przyklejona na całej swej powierzchni i tworzą się poduszki powietrzne, w których gromadzi się woda, a spody skórzane najzwyczajniej gniją w tych miejscach, a po drugie, zelówka wygląda jak doczepiona na siłę z widocznymi szczelinami między spodem a warstwą wstawianej gumy. Cały spód przy tym jest wyraźnie grubszy. Kiedy usługa zelowania wykonywana jest w naszym serwisie, zupełnie nie przejmujemy się tym, czy szwy są wpuszczone w kanał, przykryte warstwą cienkiej skóry, czy są całe, czy przetarte, nie ma to dla nas w znaczenia. Dlaczego ? – bowiem praktycznie w każdym przypadku ściągamy maszynowo cienką warstwę skóry. Jeżeli przy tym, w nowych butach uda się zachować całe szwy – to ok, jeżeli nie, to jakość naszego klejenia zelówki jest tak perfekcyjna, że nie ma najmniejszego ryzyka rozwarstwienia się podeszwy (poza małymi wyjątkami w niektórych markach obuwniczych, gdzie stosowana jest syntetyczna śródpodeszwa i czasem trzeba przeszyć spody przed zelowaniem – klient jest każdorazowo o tym informowany). Dzięki temu dość inwazyjnemu procesowi zelowania, spody skórzane wraz z wstawioną zelówką praktycznie zachowują swoją pierwotną wysokość. Ma to nie tylko znaczenie wizualne, ale i praktyczne, gdyż tylko w takim przypadku nie trzeba przeprowadzać korekty równoległości obcasów do podłoża.
  1. Estetyka wykonania. Zanim klienci będą mogli zweryfikować jakość trzymania się zelówki w trakcie użytkowania butów, to w pierwszej kolejności po zobaczeniu naszej pracy, są pełni uznania dla efektu wizualnego. Przykładamy ogromną wagę do tego, by usługa nie tylko była trwała, ale też by się podobało jej wykonanie. Oprócz opisanego w punkcie 2-gim braku pogrubienia spodów, warto zauważyć, że zelówka zupełnie nie odróżnia się od spodu skórzanego i nie widać miejsca jej łączenia. Wypracowaliśmy na przełomie lat specjalny system wykańczania brzegów spodów skórzanych po zelowaniu, dzięki czemu jesteśmy w stanie powtórzyć wykończenie fabryczne, a nawet zrobić to lepiej, tworząc bardzo gładką powierzchnię z lustrzanym połyskiem.

Masz buty ze skórzanymi spodami ? zapoznaj się z naszymi pozostałymi wpisami:

Tags: zelowanie, skórzane spody