Rozciąganie obuwia to usługa, która pozwala w wielu przypadkach rozwiązać problemy z dopasowaniem butów do stóp. Najczęściej klienci przynoszący obuwie do poszerzenia, używają zwrotu „proszę rozbić buty na kopycie”. Nie jest to jednak prawidłowy zwrot, bowiem buty rozciąga się na specjalistycznych rozciągarkach, kopyto natomiast wykorzystywane jest do wyrobu obuwia. Z własnego doświadczenia chcielibyśmy Państwu odradzić wszelkiego rodzaju domowe sposoby na poszerzanie obuwia, bowiem często kończy się to nieodwracalnymi uszkodzeniami butów.

Jak wygląda proces rozciągania butów ?

Na początek warto wspomnieć o tym, że rozciąganie butów, to proces rozłożony w czasie i najczęściej potrzeba jest co najmniej kilku godzin, by efekty były widoczne i pozostały trwałe. Same buty, a dokładnie ich cholewki muszą być odpowiednio przygotowane poprzez ich nawilżenie specjalnym płynem, bowiem nigdy nie przeprowadza się rozciągania „na sucho”, gdyż grozi to uszkodzeniem skóry.

Zanim jednak założymy nawilżone buty na rozciągarkę musimy odpowiednio zdiagnozować problem z butami. Sprowadza się to do dwóch rzeczy:

- wywiadu z klientem, by opisał osobiste odczucia co do dyskomfortu

- własnemu badaniu miejsc, w których należy dokonać poszerzenia butów

Kolejnym krokiem do właściwego rozciągnięcia butów jest dopasowanie samej rozciągarki oraz metalowych kopytek na które jeżeli jest potrzeba dodatkowo nanoszone są jeszcze inne elementy korygujące. Po tym wszystkim zakładany jest na rozciągarkę but i następuje płynne stopniowe rozpychanie jego wnętrza za pomocą pokręteł rozciągarki.

Jak można rozciągać buty ?        

Dużo zależy od tego jakim sprzętem dysponuje dany warsztat. Mając do dyspozycji kilka różnych rozciągarek można tak naprawdę poradzić sobie prawie z każdym problemem, buty można poszerzać m.in. :

- na szerokość, zwiększając tęgość obuwia

- w miejscu podbicia

- na długość

- na szerokość w czubkach

- punktowo, w miejscach halluksów i małych palców

- na wysokość w czubkach, szczególnie w przypadku palców młotkowatych, jednakże usługa ta może być wykonana tylko w butach szytych, gdyż inaczej dojdzie do rozerwania cholewek od spodów.

- na szerokość w cholewkach

- w innych miejscach wskazanych przez klienta

Jakie buty można poddać procesowi rozciągania ?

Rozciągać można wszystkie typy obuwia, jeżeli tylko uda się je założyć na daną rozciągarkę. Często pada pytanie czy można rozciągać też buty nieskórzane. Tak, przy czym buty ze skóry, które poszerzymy takie już zostaną, syntetyki poddane rozciąganiu, szczególnie jeżeli nie są regularnie użytkowane, lubią wracać czasem do swoich pierwotnych rozmiarów.

Tags: rozciąganie obuwia