W przypadku, gdy z różnych przyczyn nie jest możliwa wymiana spodów w butach na całościowe – oryginalne, to jeszcze nic straconego. Serwis obuwia ma tę przewagę nad producentem, że nie jest ograniczony tylko i wyłącznie danym spodem zamawianym pod dany typ obuwia i może, wykorzystując wiedzę, doświadczenie, dostępne na rynku materiały, po prostu odbudować spody, tworząc je od nowa, warstwa po warstwie.

buty Meindl wykonane na spodach ze spienionego poliuretanu, który uległ wykruszeniu

Dobrym przykładem takiego działania są realizacje, które najczęściej wykonujemy w butach trekkingowych/górskich np. firmy Meindl. W innym naszym wpisie – tutaj – możecie Państwo zobaczyć jak wygląda wymiana spodów oryginalnych, jeżeli te są dostępne. Jeżeli nie można takich zastosować, to pozostaje usługa, którą opisujemy w niniejszym wpisie, czyli odbudowa spodów. Dla lepszego zobrazowania różnic między spodami oryginalnymi a tymi dorabianymi pokazujemy przykładową realizację na butach tej samej marki.

W przypadku spodów dorabianych stosuje się często materiały stosowane w ortopedii. Spieniony poliuretan występujący w oryginale zastępuje styrogum lub pianka EVA o danej charakterystyce. Odbudowa śródpodeszew z takich materiałów ma tę przewagę nad oryginalnymi spodami, że już nigdy nie ulegną one wykruszeniu i są trwalsze. Minusem dla wielu może być wygląd wizualny z boku, bowiem obróbka maszynowa sprawia, że nie jest możliwe zachowanie różnego rodzaju żłobień, frezowań występujących w spodach oryginalnych. Spody są po prostu obrabiane na gładko. Jeżeli chodzi o zachowanie odpowiedniego komfortu, amortyzacji jest to podobnie jak w spodach oryginalnych.

kompleksowo odbudowane spody w butach Meindl

Przy spodach dorabianych istnieje większa możliwość zastosowania dolnego śladu zabezpieczającego – podeszwy. Można zastosować bardzo miękką podeszwę, twardą, o mniej lub bardziej wyraźnym bieżniku, itp. Wszystko to za sprawą tego, że odbudowaną wcześniej śródpodeszwę odpowiednio się wcześniej modeluje pod kątem późniejszego dopasowania do wspomnianego śladu.

Tags: spody