Pod pojęciem zelówki kryje się materiał, który służy do naprawy lub zabezpieczania spodów w podeszwowej części butów. Niezależnie z jakiego materiału wykonane są spody, czy są one skrórzane czy gumowe, zawsze istnieje możliwość ich podzelowania.

Zelowanie obuwia to mocno niedoceniana usługa przez klientów. W dużej mierze wynika to z małej świadomości co może zdziałać zelówka w butach, oczywiście jeżeli będzie prawidłowo wklejona.

 

 

W jakich butach można dokonywać zelowania spodów ?

Nie ma ograniczenia co do tego jakie buty posiadamy. Zelować można praktycznie wszystkie buty, począwszy od klasycznych półbutów, poprzez buty sportowe, a kończąc np. na butach motocyklowych. Różnica będzie jedynie w rodzaju materiału użytego do czynności zelowania.

Jakie są rodzaje zelówek ?

Zelówki występują w najróżniejszych grubościach. Najcieńsze z nich mają ok. 1 milimetra grubości i stosowane są głównie do zabezpieczeń damskich butów. Zelówki mające zabezpieczać np. spody skórzane w męskich butach mają 1,8-2 mm grubości, występują też zelówki o wiele grubsze i dzięki nim można dokonywać mocno startych spodów.

Zelówki można też podzielić na fakturę spodniej ich części. Mogą być całkiem gładki, mogą mieć strukturę drobniutkej piramidki, fali, mogą mieć grubszy „bieżnik” traperka, itp. Przed usługą zelowania butów wyznaczamy sobie cel, który chcemy zelowaniem osiągnąć i na podstawie tego dobieramy odpowiedni materiał.

Prawidłowo przyklejona zelówka nie powinna się odklejać, powinna być idealnie wkomponowana w oryginalny spód, tak, by swoim wyglądem podnosiła walory wizualne butów, a nie szpeciła.

Tags: zelówki