Na potrzeby tego wpisu nazwijmy tę usługę jako wymiana fleków w butach sportowych, chociaż tak naprawdę jest to odbudowa spodów w tylnej ich części. Buty na spodach casualowych, buty sportowe, czy buty trekkingowe posiadają najczęściej całościową podeszwę gumową, często z wyraźną rzeźbą śladu, na ogół podeszwa ta jest mocno profilowana zarówno w części śródstopia jak i pod piętą.

Tak jak wszystkie spody, tak i te z biegiem czasu ulegają starciu, oczywiście najszybciej w tylnej części. Wymiana spodów w wielu przypadkach bywa kłopotliwa, czasem wręcz niemożliwa, ale w większości przypadków po prostu nie ma potrzeby tego robić.

Jak więc naprawić przetarte spody w butach sportowych ?

Naprawa sprowadza się do wycięcia części startego spodu i wstawienia w to miejsce odpowiedniej gumy. Guma przede wszystkim musi być elastyczna z dwóch powodów. Musi być odpowiednio wpasowana w oryginalny spód, a to dopasowanie ułatwia jej miękkość, ale ważniejsze jest to, by buty po naprawie nie straciły swojej charakterystyki. Trudno wyobrazić by było sobie sytuację gdzie odbudowane spody np. w butach sportowych najzwyczajniej w świecie by stukały.

Kluczem do prawidłowo wykonanej usługi jest doskonała znajomość materiałów oraz technik klejenia. Często do prawidłowego wprasowania nowej gumy w miejsce tej startej, należy używać odpowiednio wzmocnionych klejów, a także klejów wysokospecjalistycznych, do których potrzeba jest dodatkowo posiadanie odpowiedniej prasy.

Ostatecznie, prawidłowo wykonana naprawa spodów pozwala na powrót cieszyć się z użytkowania butów, bez uszczerbku jakościowego i wizualnego.

 

Tags: fleki, spody, buty sportowe