Skracanie szpiców, czubków w butach jest możliwe.

Zanim buty będą wyglądały tak jak na zdjęciu powyżej, trzeba włożyć dużo pracy w usługę skracania czubków. Nie jest to łatwe, a sama usługa nie należy do najtańszych. Poniżej postaramy się przybliżyć proces zmiany wyglądu butów z niemodnymi, wydłużonymi szpicami.

Minęło wiele lat od chwili, kiedy to buty często z nienaturalnie długimi szpicami były w modzie. Sam klasyczny szpic zawsze znajdzie swoje miejsce w garderobie z butami. Mówimy jednak o butach, które noski mają zdecydowanie za dłuuuuugie.

Co zrobić z butami z za długimi szpicami ?

Oczywiście skrócić je. Kto może tego dokonać ? – oczywiście szewc. Czy każdy ? – no właśnie, tutaj zaczynają się schody. Przez wiele lat naszej pracy, widzieliśmy już różne realizacje skracania czubków w butach, wykonywane przez nazwijmy to „szewców” (słowo nieprzypadkowo napisane w cudzysłowiu). Najczęściej buty po takim zabiegu wyglądały, mówiąc wprost – ohydnie. Fakt, usługa tak jak mówiły nam klientki była tania, ale na efekt końcowy najlepiej było spuścić zasłonę milczenia.

Jak prawidłowo skrócić za długie czubki w butach ?

Kluczem do sukcesu w przypadku opisywanej usługi, poza ponadprzeciętnymi umiejętnościami, zdolnościami manualnymi, doskonałą wiedzą z zakresu materiałoznawstwa, jest posiadanie odpowiednich kopyt, na których buty zostaną przerobione. W chwili obecnej ze względu na fakt, że od pewnego czasu wykonujemy własne buty na miarę, baza kopyt stale ulega powiększeniu, w związku z czym coraz łatwiej jest nam zaadoptować odpowiednie kopyto do butów w których mamy dokonać skrócenia czubków. Idealne dopasowanie kopyt jest kluczem do tego, by usługa była wykonana wzorowo i ślady przeróbki butów były niewidoczne lub tak znikome, że tylko osoba zorientowana w temacie mogłaby to rozpoznać.

 

 

Najtrudniejszym etapem w skracaniu czubków w butach jest jednak sama praca ze skórą. Trzeba być świadomym, że wszystkie czynności muszą być wykonywane z chirurgiczną wręcz precyzją. Zmiana kształtu czubka jest o wiele trudniejszym zadaniem niż wykonanie nowej pary butów, bowiem mamy do czynienia już z uformowanymi i trwale sklejonymi ze sobą warstwami podszewki, międzypodszewki, usztywniania podnosków i skóry cholewkowej. Nigdy nie zdarzyło nam się uszkodzić butów, ale ze względu na dużą nieprzewidywalność procesu skracania czubków, usługa ta jest wykonywana tylko po wcześniejszej akceptacji ze strony klientki, że jest świadoma ryzyka jakie jest przy tej czynności.

Kiedy się już uda dokonać skrócenia szpiców, można cieszyć się nową, starą parą butów. Przy okazji możliwy jest też lekki „tunning” butów, jak chociażby przeszycie spodów, które nie występowało w oryginale.

Tags: skracanie szpiców