Po zakupie butów często okazuje się, że buty są niewygodne, a przyczyna dyskomfortu tkwi w obcasach. Obcasy są po prosu za wysokie i nasze subiektywne odczucia podpowiadają nam, że gdyby udało się je skrócić, buty sprawiałyby radość z ich użytkowania.

W wielu przypadkach obcasy są źle dobrane już na etapie produkcji butów, a czasem po prostu intuicja podpowiada, że trzeba je skrócić.

W większości przypadków istnieje pewna tolerancja na obniżenie wysokości obcasów. W butach na wysokim obcasie każdy milimetr ma znaczenie, więc skrócenie obcasów już o wysokość fleków daje znaczne, wymierne efekty.

Przedstawiamy kilka informacji, które pozwolą bardziej zgłębić temat skracania obcasów. Poza tym wpisem  zapraszamy również do zapoznania się z galerią realizacji, bowiem w przypadku tej konkretnej usługi zdjęcia mogą powiedzieć więcej niż sam opis.

 

but po prawej po skróceniu obcasa, po lewej oryginalna wysokość

 

Czy można skrócić obcasy ?  – pytania i odpowiedzi.

  1. Czy każde obcasy można skrócić, obniżyć z wysokości ?
    Obcasy są wykonywane z różnych materiałów. Jeżeli obcasy są zintegrowane ze spodami, to skrócenie może odbyć się tylko w ściśle określonym zakresie – jakim ? - zawsze buty z takimi obcasami musimy zobaczyć „na żywo”, by móc się wiążąco wypowiedzieć.
    Zdecydowanie lepiej sprawa przedstawia się z obcasami, które można zdemontować. Otóż w takim przypadku, jeżeli skrócenie tych obcasów nie będzie możliwe ze względu na brak możliwości zachowania odpowiednich parametrów po ich skróceniu, zawsze można zastosować w nich naszą unikalną metodę modelowania obcasów (czytaj tutaj) .
  2.  O ile można skrócić obcasy ?
    By odpowiedzieć na to pytanie musimy mieć buty w serwisie i dokonać pomiarów. Bardzo ogólnikowo i wstępnie możemy odpowiedzieć, jeżeli zadadzą nam Panie pytanie przesyłając zdjęcia na forum, ale fotki muszą być wykonane w ściśle określony sposób. Zdjęcie musi być wykonane z boku buta, aparat ustawiony po środku, odległość od buta kilkadziesiąt centymetrów. Im więcej zdjęć tym lepiej. Jeżeli obcasy miałyby być skrócone maksymalnie ile się da, na pewno trzeba rozważyć usługę ich modelowania.
  3. Co z flekami ?
    Każdy obcas posiada fleki i dokonując skrócenia obcasów, fleki muszą zostać usunięte i nie można ich później już wykorzystać. Po skróceniu obcasów, każdorazowo muszą być wykonane nowe fleki. Czasami, w przypadku obcasów typu szpilka, gdzie mają zastosowanie fleki z bolcem, należy niekiedy dokonać udrożnienia rurki montażowej, w którą wbijane są fleki. Często wewnątrz tych rurek znajduje się fabrycznie włożony metalowy pręt, który uniemożliwia montaż fleków. Aby udrożnić rurkę, należy zdemontować obcasy, przez co należy się w takim przypadku liczyć ze zwiększonymi kosztami usługi.
  4. Czy po skróceniu obcasów czubki w butach nie pójdą do góry ?
    Aby buty były wygodne czubki w butach zawsze muszą być lekko uniesione. Wynika to m.in. z motoryki naszego chodu. W zależności od tego o ile skrócimy obcas, czubki podniosą się mniej, lub więcej do góry. Po założeniu obuwia na stopę jest to już niewidoczne i bezpodstawne są obawy, że będzie się w butach chodziło jak „klown”.
  5. Czy po skróceniu obcasów nie złamie się stalka.
    Wykonując usługę zawsze robimy to w granicach bezpieczeństwa obcasów i całych butów. Jeżeli okazałoby się, że po skróceniu podstawa mogłaby za bardzo się przesunąć pod spód buta, informujemy o tym Klientkę i rozważamy wtedy wspólnie modelowanie obcasów. Pozwoli to wtedy bez problemu kontynuować skracanie. W przypadku wielu butów, ze względu na źle dobrane za wysokie obcasy fabrycznie, należy wręcz koniecznie obniżyć obcasy, by wspomniana stalka nie pękła i podpodeszwa stanowiąca wraz ze stalką konstrukcję butów nie uległa uszkodzeniu.
  6. Czy po skróceniu zostają jakieś ślady na obcasie.
    Prawidłowo przeprowadzony proces skracania obcasów nie powinien pozostawić po sobie żadnych śladów. Na pozór jednak prosta sprawa, w wielu warsztatach urasta do rangi dużego problemu. Dlaczego ? - dlatego, że nie można ot tak, po prostu uciąć obcas na danej wysokości. Obcasy coraz częściej wykonywane są z tworzyw, które bardzo łatwo ulegają odkształceniom pod wpływem temperatury, a każde cięcie, to wytwarzanie ciepła. Do tego dochodzi kwestia konieczności odpowiedniego wyprowadzenia płaszczyzny w dolnej części obcasa, tak by można było zamontować fleki, a one same dobrze przylegały do obcasów. Stąd też powierzaj taką usługę doświadczonym fachowcom.

obcasy po skróceniu, z odpowiednio przygotowaną podstawą do montażu fleków

 

po skróceniu obcasów, buty muszą być stabilne

 

jedna z ważniejszych rzeczy, to obróbka fleków, które muszą być idealnie dopasowane do podstawy obcasów

 

tak wyglądają obcasy z dobrze obrobionymi flekami

Tags: skracanie obcasów, obcasy

Print